Švédi končia s hotovosťou

Švédi končia s hotovosťou

Celkovo by hotovosť chceli prestať používať už o päť rokov. Vzdávajú sa bankoviek a mincí rýchlejšie ako ktorákoľvek iná krajina a to má hneď niekoľko dôvodov.

Dôvod, ktorý by ste určite predpokladali najmenej sú napríklad lúpeže. Za posledných desať rokov táto krajina zaznamenala sériu veľkých lúpeží. Jedna z najodvážnejších bola v roku 2009, kedy sa ozbrojená skupina pomocou helikoptéry zmocnila švédskych korún v hodnote približne 5 miliónov dolárov. Hotovosť pochádzala z distribučného skladu na juhu Štokholmu. Dokonca aj polícia bola ohromená, pretože v policajnom hangári pre vrtuľníky ležala taška označená ako bomba, takže nemohli využiť ani vzdušné posily a tiež sa nevedeli dostať na miesto činu ani autami. Prepad trval približne dvadsať minút a nikto sa pri ňom nezranil.

Druhý podobný prípad nastal v roku 2006, keď v Goeteborgu čiastočne uzavreli letisko. Maskovaní muži uzavreli bránu počas nakladania batožiny do lietadla. Ukradli debnu plnú cudzej meny v hodnote 7,8 miliónov švédskych korún. V roku 2014 zas ulúpili, tiež z lietadla, 43 miliónov korún.

Od roku 2006 zaviedli v autobusoch cestovné vo výške 20 korún, čo sú približne dve eurá a odvtedy sa zvýšil počet prepadnutí autobusov. Boli pre zlodejov atraktívnejšie, keďže jazdili s vyšším objemom hotovosti. Odbory tento fakt znepokojil a žiadali vládu, aby sa v autobusoch hotovosť nepoužívala. Vláda im, samozrejme, vyšla v ústrety.

Okrem týchto prepadov zavážil napríklad aj škandál jednej z najväčších spoločností na prepravu hotovosti vo Švédsku. Firma už v roku 2012 podala návrh na vyhlásenie konkurzu. Ich krach by spôsobil, že mnohí maloobchodníci by si nevedeli zabezpečiť prepravu hotovosti bez väčšieho rizika lúpeže.

Samozrejme, toto je len niekoľko príkladov. Ďalšie faktory pre zrušenie hotovostných platieb sú rôzne, napríklad vyvinutejšia infraštruktúra v bankách, ktoré ešte v 60. rokoch zaviedli bezhotovostné vklady pre mzdy, aby zvýšili počet vkladov na účty. Súhlasili s tým, že nebudú účtovať poplatky za vyberanie týchto peňazí. Podľa mnohých odborníkov sa tým v podstate odstránila potreba manipulácie hotovosťou a už od 80. rokov ju začali vyraďovať z obehu.

Švédom umožňuje skoncovať s hotovosťou aj ich právny systém. Zákony sú nastavené jednoducho tak, že obchodník môže vyvesiť na dvere svojho obchodu, že uňho nie je možné platiť v hotovosti. Ak zákazník predsa len nakúpi, predpokladá sa, že prijíma túto podmienku. Ba dokonca „uzavrel právnu dohodu“, ktorá v konečnom dôsledku umožňuje obchodníkovi využiť len elektronické platby.

Ďalší faktor je napríklad firma Swish, ktorá spája mobilné telefónne číslo s bankovým účtom používateľa. V reálnom čase si vďaka tejto službe môžete presúvať peniaze medzi účtami alebo realizovať platby. V celom Švédsku túto službu využíva viac než 70% ľudí.

Švédi ako pokusné králiky, zdá sa však, že vedia, čo robia

Vzhľadom na všetky tieto vývinové trendy je samozrejmé, že obchodníci nechcú mať náklady na manipuláciu s hotovosťou a existuje reálny predpoklad že do marca 2023 by sa Švédi mohli stať prakticky bezhotovostným národom. 

Toto však neplatí pre celú Európu. Všeobecne sa očakáva, že počet bankoviek v obehu po celom svete by mal narásť približne o 5% ročne. Švédsko teda bude niečo ako testovacia krajina, na ktorej môžeme pozorovať, ako sa bude situácia bez hotovosti vyvíjať. Banky tiež skúmajú, či by bolo účinné vydávať digitálnu menu – e-kronu, zatiaľ však nie je jasné, či by táto mena bola postavená na podobnom princípe ako krytptomeny alebo inak. Elektronické platby sú preukázateľne bezpečnejšie ako držanie fyzickej hotovosti, stále však existujú otázky, čo sa stane počas krízy, či závažných útokov na počítačové servery. Mohlo by sa stať, že ľudia žijúci v odľahlých regiónoch alebo menej počítačovo zdatní, budú znevýhodnení.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *