Na Veľkú Noc si dávajte pozor na alkohol, ale aj na vodu!

Na Veľkú Noc si dávajte pozor na alkohol, ale aj na vodu!

Veľkonočné sviatky sú nepochybne jedny z najkrajších v roku a na Slovensku sú už tradične spojené so šibačkou, oblievačkou a čokoládovou výslužkou.

Práve v tomto období poisťovne evidujú hlásenia škôd na zdraví či majetku, ktoré sú spojené práve s oslavami. Napríklad:

  • Poistnú udalosť nahlásili rodičia dievčaťa zo stredného Slovenska. Šibači prišli obliať na velku noc svoju spolužiačku, ktorú v kúpeľni hodili do vane a oblievali vedrom a pohármi vody. Dievča sa v mokrej vani pošmyklo, pri páde si udrelo hlavu o vodovodnú batériu. Nešťastný pád mal za následok zlomeninu predlaktia pravej ruky. Dievča dostalo plnenie z úrazového pripoistenia, ktoré malo uzatvorené v rámci životnej poistky.
  • Temperamentní šibači z obce na severnom Slovensku spôsobili škodu na zariadení domácnosti svojim susedom. V rodinnom dome naháňali dievča, ktoré chceli vyšibať. Naháňačka sa skončila rozbitým sklom na presklených dverách verandy, do ktorých dievča v snahe utiecť pred nimi zboku narazilo. Dievča našťastie neutrpelo žiaden vážny úraz, rozbité sklo na dverách sa hradilo z poistky domácnosti.
  • UNIQA poisťovňa eviduje prípad staršieho manželského páru, ktorý sa na Veľkonočnú nedeľu autom vybral na návštevu príbuzných. Za volantom sedela pani, ktorá bola tzv. sviatočná vodička. Znie to až neuveriteľne, ale stres z dlhšej prestávky v šoférovaní zrejme spôsobil, že pani za jeden deň spôsobila 3 kolízie. Najskôr narazila na ceste do zvodidiel, auto následne v priebehu dňa poškodila pri parkovaní a večer cestou domov v snahe vyhnúť sa zvieraťu na ceste skončila s autom v priekope. Posádka auta skončila našťastie bez zranení, škodu na aute poistovna uhradila z havarijnej poistky.
  • Na Veľkonočný pondelok určite nezabudne ani vodič, ktorý si neustriehol hladinu alkoholu v krvi. Po návrate zo šibačky sa snažil zaparkovať svoje auto na sídliskovom parkovisku, pričom poškodil naraz až 5 áut. Privolaná policajná hliadka mu namerala v krvi 0,8 ‰ alkoholu. Škody na okolostojacich autách sa hradili z PZP vodiča.

Ako sa na Veľkú Noc vyhnúť škodám?

Aj tieto prípady dokazujú, že poistné udalosti sa nevyhýbajú ani obdobiu najradostnejších sviatkov v roku. UNIQA poisťovňa preto pripomína niekoľko odporúčaní, ako sa pri veľkonočnej oblievačke vyhnúť škodám:

  • Voda: Mokrú podlahu po šibačoch sa snažte ihneď vysušiť. Vyhnete sa zbytočným úrazom ale aj zatečeniu vody do bytu suseda. Po oblievaní vo vani vždy skontrolujte, či ste uzatvorili vodovodné kohútiky.
  • Alkohol: V domácnostiach sa zvykne v rámci výslužky ponúkať alkohol. Nezabúdajte, že ani po malom poháriku si nesmiete sadnúť za volant! V prípade havárie poisťovňa vyplatí z PZP plnenie poškodeným, je však oprávnená od svojho klienta spätne vymáhať náhradu škody.

Pozor, v prípade jazdy pod vplyvom alkoholu nesie zodpovednosť aj dospelý poškodený spolujazdec. Ak sa dokáže, že si vedome sadol do auta vodičovi pod vplyvom alkoholu, poisťovňa mu môže znížiť plnenie za poškodenie zdravia, prípadne vzniknuté zranenie. Za jazdu pod vplyvom alkoholu sa kráti plnenie aj v prípade škody vzniknutej na havarijne poistenom vozidle.

Ak sa Vám predsa len „pošťastí“ nejaká nehoda, spojená s poistnou udalosťou, neváhajte kontaktovať svojho sprostredkovatela, aby Vám s jej riešením pomohol.

Prajeme Vám krásnu Veľkú Noc

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *